Calendar 2020

May
27
09:15AM 27 May
Week 5
Early Learning Centre Tour (T2W5...
May
29
06:00PM 29 May
[Cancelled] Meet the Makers 2020
Jun
04
09:15AM 04 June
Week 6
Junior School Tour (T2W6 2020)
Jun
16
09:00AM 16 June
Week 8
Middle & Senior School Tour (...
Jun
18
09:15AM 18 June
Week 8
Early Learning Centre Tour (T2W8...
Jul
28
09:15AM 28 July
Week 2
Early Learning Centre Tour (T3W2...
Aug
11
09:15AM 11 August
Week 4
Junior School Tour (T3W4 2020)
Aug
13
09:00AM 13 August
Week 4
Middle & Senior School Tour (...
Aug
19
09:15AM 19 August
Week 5
Early Learning Centre Tour (T3W5...
Sep
10
09:15AM 10 September
Week 8
Junior School Tour (T3W8 2020)
Show Upcoming events from

Inter House Cross Country Results

News

16 June 2017

Inter House Cross Country Results

Inter House Cross Country Results

Well done to all involved in another fun and successful Torrens Park Campus Cross Country event!

Congratulations to our victorious Houses:

  • Middle School Winner: Campbell
  • Senior School Winner: McGregor
  • Overall Winner: McGregor

 

Record Breakers

  • Seth O’Grady (12:12) and Saffron Yates (12:16) both broke the course record in the Year 8 course
  • Mitch Andrewartha (11:22) broke the Boys’ Year 9 record
  • Lucie Spurling (18:25) set a new Year 10 course record (she also broke the Year 9 record last year)
  • Max Spurling (14:28) and Lauren Ross (18:18) both broke records for the Year 12 course

 

Top Performers

Year 7 Girls

  1. Sophie Casey
  2. Zoe Nunn
    Jemima Weirsma
    Matilda Scholz

Year 7 Boys

  1. Daniel Weirsma
  2. Fynn Williams
  3. Daniel O’Conner

Year 8 Girls

  1. Saffron Yates
  2. Laura Price
  3. Freya Roberts

Year 8 Boys

  1. Seth O’Grady
  2. Oscar Turnbull
  3. Cahrlie McFadyen

Year 9 Girls

  1. Lucy Doney
  2. Holly Hyde
  3. Emilie Rainbird

Year 9 Boys

  1. Mitch Andrewartha
  2. Hugo Walter
  3. Ned Walter

Year 10 Girls

  1. Lucie Spurling
  2. Macy Buck
  3. Jacinta Fuss
    Billie Bowan
    Iman Koutsoukou

Year 10 Boys

  1. Mitch Bray
  2. Blake Higgins
  3. Harry Anderson

Year 11 Girls

  1. Tess Bastian
  2. Ellie Altschwager
  3. Lara Ebbinghaus

Year 11 Boys

  1. Will Burton
  2. Matteo Laurendi
  3. Toby Hethersay
    Jaxon Cousar

Year 12 Girls

  1. Lauren Ross
  2. Hattie Shand
  3. Georgia Wilson

Year 12 Boys

  1. Max Spurling
  2. Max Hubmayer
  3. Patrick Barry

Old Collegian James Lines joined us recently as a guest speaker with the Year 10 Agriculture class, discussing ewe twitter.com/i/web/status/1