Calendar 2019

Aug
20
09:15AM 20 August
Term 3, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Aug
22
09:00AM 22 August
Term 3, Week 5
Middle & Senior School Tour (...
Aug
24
06:00PM 24 August
2019 Senior Winter Sports...
Sep
12
09:15AM 12 September
Term 3, Week 8
Junior School Tour (Term 3 2019)
Sep
19
09:15AM 19 September
Term 3, Week 9
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Oct
17
09:15AM 17 October
Term 4, Week 1
Junior School Tour (Term 4 2019)
Oct
22
09:00AM 22 October
Term 4, Week 2
Middle & Senior School Tour (...
Oct
24
09:15AM 24 October
Term 4, Week 2
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Nov
12
09:15AM 12 November
Term 4, Week 5
Junior School Tour (Term 4 2019)
Nov
13
09:15AM 13 November
Term 4, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Show Upcoming events from

Principal's Awards & Colours, Term 3 Week 9

News

21 September 2018

Principal's Awards & Colours, Term 3 Week 9

Principal's Awards & Colours, Term 3 Week 9

Today in assembly, we recognised the following students for their achievements. Well done to all!

Award Type First Name Surname Year
Performing Arts College Colours William Burton Year 12
Performing Arts College Colours Lara Ebbinghaus Year 12
Performing Arts College Colours Marcus Hardy Year 12
Performing Arts College Colours Regan Holmes Year 12
Performing Arts College Colours Ris Mosel Year 12
Performing Arts College Colours Charlie Ryan-Kane Year 12
Performing Arts College Colours Phoenix Starr Hentschke Year 12
Basketball Colours Tom Abbey Year 11
Basketball Colours Henry Adams Year 12
Basketball Colours Mitchell Bray Year 11
Basketball Colours Jack Castine-Price Year 12
Basketball Colours Reece Glovitch Year 11
Basketball Colours Christian Ignatavicius Year 12
Basketball Colours Daniel Sladojevic Year 12
Caledonian - Drumming Colours Tess Bolnar Year 10
Caledonian - Drumming Colours Nicholas Burt Year 11
Caledonian - Drumming Colours Ben Craven Year 11
Caledonian - Drumming Colours Bianca Domhoff Year 12
Caledonian - Drumming Colours Clodagh Goggin Year 11
Caledonian - Drumming Colours Chloe Morris Year 11
Caledonian - Drumming Colours Trent Pulford Year 11
Caledonian - Drumming Colours Jeremy Stahl Year 11
Caledonian - Drumming Colours Cassie Williams Year 10
Fencing Colours Ethan Chew Year 11
Fencing Colours Oscar Whalley Year 11
Football Colours Louis Heard Year 12
Football Colours Angus Kitto Year 11
Football Colours Hudson Laycock Year 12
Football Colours Lachlan Paddick Year 12
Football Colours Mack Pederick Year 12
Girls Football Colours Esther Boles-Frahn Year 12
Girls Football Colours Sarah Coldwell Year 12
Girls Football Colours Lucy Hammond Year 12
Girls Football Colours Alex Johnston Year 12
Caledonian - Drumming Colours Tess Bolnar Year 10
Caledonian - Drumming Colours Nicholas Burt Year 11
Caledonian - Drumming Colours Ben Craven Year 11
Caledonian - Drumming Colours Bianca Domhoff Year 12
Caledonian - Drumming Colours Clodagh Goggin Year 11
Caledonian - Drumming Colours Chloe Morris Year 11
Caledonian - Drumming Colours Trent Pulford Year 11
Caledonian - Drumming Colours Jeremy Stahl Year 11
Caledonian - Drumming Colours Cassie Williams Year 10
Highland Dancing Colours Sophie Fielder Year 9
Highland Dancing Colours Iman Koutsoukou Year 11
Highland Dancing Colours Annabel Montes Year 9
Highland Dancing Colours Phoebe Ryan-Kane Year 9
Highland Dancing Colours Laine Evans Year 9
Piping Colours Oscar Bartos Year 11
Piping Colours Rhys Davies Year 8
Piping Colours Lucy Knight Year 10
Piping Colours Andrew Macfadyen Year 11
Piping Colours Will Petterson Year 11
Piping Colours Ulyssia Rothwell Year 10
Piping Colours Charlie Ryan-Kane Year 12
Piping Colours Samuel Sirenko Year 11
Piping Colours Chloe Slee Year 8
Piping Colours Max Stahl Year 9
Piping Colours Ben Uhrig Year 11
Piping Colours Hugh Whittle Year 11
Hockey Colours Henry Bennett Year 12
Hockey Colours Matilda Blackwood Year 11
Hockey Colours William Burton Year 12
Hockey Colours Erin Cameron Year 12
Hockey Colours Eliza Hentschke Year 8
Hockey Colours Ris Mosel Year 12
Hockey Colours William Newton Year 11
Hockey Colours Zoe Nunn Year 8
Hockey Colours Sophia Shand Year 10
Netball Colours Piper Delbridge Year 12
Netball Colours Zara Lyon Year 12
Netball Colours Tori Mould Year 11
Netball Colours Molly Watson Year 11
Oratory Colours Onor Nottle Year 11
Oratory Colours Lalla Nugent Year 11
Oratory Colours Riki Theodorakakas Year 12
Oratory Colours Clodagh Goggin Year 11
Oratory Colours Grace King Year 11
Oratory Colours Mattehew Daniell Year 11
Oratory Colours Jordi Harbridge-Marks Year 11
Piping Colours Oscar Bartos Year 11
Piping Colours Rhys Davies Year 8
Piping Colours Lucy Knight Year 10
Piping Colours Andrew Macfadyen Year 11
Piping Colours Will Petterson Year 11
Piping Colours Ulyssia Rothwell Year 10
Piping Colours Charlie Ryan-Kane Year 12
Piping Colours Samuel Sirenko Year 11
Piping Colours Chloe Slee Year 8
Piping Colours Max Stahl Year 9
Piping Colours Ben Uhrig Year 11
Piping Colours Hugh Whittle Year 11
Soccer Colours Harry Anderson Year 11
Soccer Colours Macy Buck Year 11
Soccer Colours Jaxon Cousar Year 12
Soccer Colours Bianca Domhoff Year 12
Soccer Colours Matteo Laurendi Year 12
Soccer Colours Emily Wilson Year 12
Soccer Colours Alexander McNeece Year 12
Music Performing Arts Colours Maddy Andrewartha Year 12
Music Performing Arts Colours Ned Baulderstone Year 11
Music Performing Arts Colours Nicholas Burt Year 11
Music Performing Arts Colours Liam Carson Year 11
Music Performing Arts Colours Ethan Chew Year 11
Music Performing Arts Colours Issy Darwent Year 11
Music Performing Arts Colours Harry Fiedler Year 11
Music Performing Arts Colours Clodagh Goggin Year 11
Music Performing Arts Colours Harmony Gordon Year 11
Music Performing Arts Colours Zoe Hentschke Year 12
Music Performing Arts Colours Onor Nottle Year 11
Music Performing Arts Colours Will Petterson Year 11
Music Performing Arts Colours Jonathan Richards Year 11
Music Performing Arts Colours Walter Richards Year 11
Music Performing Arts Colours Felix Setchell Year 11
Music Performing Arts Colours Ben Uhrig Year 11
Music Performing Arts Colours Amelia Walters Year 12
Music Performing Arts Colours Hugh Whittle Year 11
Music Performing Arts Colours Laura Williams Year 11
Music Performing Arts Colours Lola Williams Year 12
Dance Performing Arts Colours Issy Darwent Year 11
Dance Performing Arts Colours Tayler Earl Year 11
Dance Performing Arts Colours Harmony Gordon Year 11
Dance Performing Arts Colours Jenna Gordon Year 11
Dance Performing Arts Colours Laura Williams Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Ned Baulderstone Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Nicholas Burt Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Liam Carson Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Ethan Chew Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Matthew Daniell Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Issy Darwent Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Harry Fiedler Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Clodagh Goggin Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Harmony Gordon Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Onor Nottle Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Will Petterson Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours William Read Year 12
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Felix Setchell Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Letters Ella Slee Year 10
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Ben Uhrig Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Hugh Whittle Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Laura Williams Year 11
Theatre (Musical) Performing Arts Colours Lola Williams Year 12
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Imani Austin Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Matthew Guerin Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Lachie Hurst Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Eliza Mackereth Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Kristen Nunan Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award Sophia Shand Year 10
Winning an award at The Royal Adelaide Show Principal's Award James Thompson Year 10
Winning first place at The Show in the Beef Cattle Young Judges Competition Principal's Award James Thompson Year 10
ICAS Science Competition Certificate Lachlan Burgan Year 7
ICAS Science Competition Certificate William Carroll Year 7
ICAS Science Competition Certificate Sophie Laycock Year 7
ICAS Science Competition Certificate Josh Loxton Year 10
ICAS Science Competition Certificate Daniel O'Connor Year 8
ICAS Science Competition Certificate Jack O'Connor Year 10
ICAS Science Competition Certificate Aneesa Shaki Year 8
ICAS Science Competition Certificate Andreas Sitzler Year 7
ICAS Science Competition Certificate John Treasure Year 10
ICAS Science Competition Certificate Thangam Verghese Year 8
ICAS Science Competition Certificate Ewan Wallace Year 10
ICAS Science Competition Certificate Keagan Wallace Year 7
ICAS Science Competition Certificate Daniel Wiersema Year 8
ICAS Science Competition Certificate Jemima Wiersema Year 8
Best in School - Australian Mathematics Competition 2018 Certificate Lachlan Burgan Year 7
Best in School - Australian Mathematics Competition 2018 Certificate Rhys Davies Year 8
1st in State - Australian Geography Competition Certificate Rhys Davies Year 8
Australian Geography Competition Certificate Winter Birkett Year 8
Australian Geography Competition Certificate Laine Evans Year 9
Australian Geography Competition Certificate Sam Knight Year 8
Australian Geography Competition Certificate Daniel O'Connor Year 8
Australian Geography Competition Certificate Ella O'Connor Year 8
Australian History Competition Certificate Adam Holland Year 8
Australian History Competition Certificate Sam Knight Year 8
Australian History Competition Certificate Benjamin Wiersema Year 10
Australian Mathematics Competition Certificate Lachlan Burgan Year 7
Australian Mathematics Competition Certificate Will Castine-Price Year 10
Australian Mathematics Competition Certificate Aneesa Shaki Year 8
Australians Mathematics Competition Certificate Rhys Davies Year 8
Australians Mathematics Competition Certificate Sam Knight Year 8
Australians Mathematics Competition Certificate Oscar Turnbull Year 9
Australians Mathematics Competition Certificate Daniel Wiersema Year 8

Sprinting back to class on the first day of term like... https://t.co/hPbXyixjZ3