Calendar 2019

Aug
20
09:15AM 20 August
Term 3, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Aug
22
09:00AM 22 August
Term 3, Week 5
Middle & Senior School Tour (...
Aug
24
06:00PM 24 August
2019 Senior Winter Sports...
Sep
12
09:15AM 12 September
Term 3, Week 8
Junior School Tour (Term 3 2019)
Sep
19
09:15AM 19 September
Term 3, Week 9
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Oct
17
09:15AM 17 October
Term 4, Week 1
Junior School Tour (Term 4 2019)
Oct
22
09:00AM 22 October
Term 4, Week 2
Middle & Senior School Tour (...
Oct
24
09:15AM 24 October
Term 4, Week 2
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Nov
12
09:15AM 12 November
Term 4, Week 5
Junior School Tour (Term 4 2019)
Nov
13
09:15AM 13 November
Term 4, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Show Upcoming events from

Student Achievements, Term 4 Week 1

News

20 October 2017

Student Achievements, Term 4 Week 1

Student Achievements, Term 4 Week 1

Today in assembly, we recognised the following students for their achievements. Well done.

Principal’s Award

Jordan Harbridge-Marks for winning the State Award for the category of Women’s History at the National History Challenge.

 

Australian Mathematics Competition

  • Jemima Wiersema     High Distinction
  • Matthew Giddings      High Distinction
  • Lucy Knight                  High Distinction, Best in School
  • Rhys Davies                 Prize, Best in School

 

Performing Arts Colours

Dance
  • Lara Ebbinghaus
  • Cher Li
  • Addison McGregor-Dey
Music
  • Madison Andrewartha
  • William Burton
  • Ben Francis
  • Hannah Hamilton
  • Zoe Hentschke
  • Maxim Hubmayer
  • Christian Ignatavicius
  • Katie Luscombe
  • Ris Mosel
  • Xanthe Petterson
  • Tayla Prime
  • Simone Richards                
  • Charlie Ryan-Kane
  • Phoenix Starr Hentschke
  • Jordan Tomljenovic
  • Amelia Walters
  • Lola Williams
  • Emily Wilson
Theatre
  • Eddie Felkl
  • Hannah Hamilton
  • Marcus Hardy
  • Zoe Hentschke
  • Regan Holmes
  • Maxim Hubmayer
  • Ris Mosel
  • Tayla Prime
  • Will Read
  • Charlie Ryan-Kane
  • Phoenix Starr-Hentschke
  • Jordan Tomljenovic
  • Zuzu Twopeny-Garcia
  • Lola Williams

 

House Colours

Cameron
  • Charlie Neighbour
  • Ruby Stobart
  • Jed Woolford
Campbell
  • Georgia Borg
  • Simone Richards
Douglas
  • Siobhan Johnson
  • Xanthe Petterson
  • Brianna Watson
  • Georgia Wilson
Gordon
  • James Lines
  • Katie Luscombe
  • Ben Phipps
  • Maddy Seeley
McGregor
  • Max Kelly
  • Mary Wilson
Stewart
  • Harry Kitt
  • Jojo Laird
  • Louis Ridgway

 

Service Colours

  • Ben Francis
  • Harry Kitt
  • Jade Newbegin
  • Eliza Ross-Smith

 

Speak Out

On Monday, we had 9 students participate in the Voice SA public speaking competition. The students selected to progress to the State finals to be held next week are Onor Nottle 10Cl, Ethan Chew 10Go and Grace King 10Do. Congratulations to all involved and thanks to Mrs Beanland for her work with the students.

 

Sprinting back to class on the first day of term like... https://t.co/hPbXyixjZ3