Calendar 2019

Aug
20
09:15AM 20 August
Term 3, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Aug
22
09:00AM 22 August
Term 3, Week 5
Middle & Senior School Tour (...
Aug
24
06:00PM 24 August
2019 Senior Winter Sports...
Sep
12
09:15AM 12 September
Term 3, Week 8
Junior School Tour (Term 3 2019)
Sep
19
09:15AM 19 September
Term 3, Week 9
Early Learning Centre Tour (Term 3...
Oct
17
09:15AM 17 October
Term 4, Week 1
Junior School Tour (Term 4 2019)
Oct
22
09:00AM 22 October
Term 4, Week 2
Middle & Senior School Tour (...
Oct
24
09:15AM 24 October
Term 4, Week 2
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Nov
12
09:15AM 12 November
Term 4, Week 5
Junior School Tour (Term 4 2019)
Nov
13
09:15AM 13 November
Term 4, Week 5
Early Learning Centre Tour (Term 4...
Show Upcoming events from

Torrens Park Swimming Carnival Results

News

2 March 2018

Torrens Park Swimming Carnival Results

Torrens Park Swimming Carnival Results

Congratulations to all winners and record breakers at the 2018 Torrens Park Campus House Swimming Carnival.

Middle School Winners: Douglas

Senior School Winners: Douglas

Overall Winner: Douglas

 

Swimming Record Breakers

  • Jake Bastian                Year 11 Boys 50m Freestyle               0.24.86
  • Jake Bastian                Open 200m Freestyle                         2.04.36
  • Jake Bastian                Year 11 Boys 50m Butterfly                0.26.86
  • Jake Bastian                Boys Open 100m Freestyle                0.55.37
  • Tess Bastian                Girls 200m Individual Medley             2.28.89
  • Tess Bastian                Year 12 Girls 50m Freestyle               0.27.37
  • Tess Bastian                Year 12 Girls 50m Backstroke             0.33.48
  • Tess Bastian                Girls Open 100m Freestyle                 0.59.65
  • Adam Holland             Year 8 Boys 50m Freestyle                 0.27.11
  • Adam Holland             Year 8 Boys 50m Backstroke              0.32.21
  • Adam Holland             Year 8 Boys 50m Butterfly                  0.31.66
  • Adam Holland             Year 8 Boys 50m Breastroke              0.35.98
  • Jessica Jackson            Year 9 Girls 50m Butterfly                  0.32.94
  • Jessica Jackson            Year 9 Girls 50m Breastroke               0.40.22
  • Lucy Knight                 Year 10 Girls 50m Backstroke             0.36.29
  • Dion Atsikbasis           Year 11 4 x 50 Freestyle relay             2.04.27
  • Jake Bastian                Year 11 4 x 50 Freestyle relay
  • Lily Twelftree              Year 11 4 x 50 Freestyle relay
  • Iman Koutsoukou        Year 11 4 x 50 Freestyle relay

 

Individual Year Group Race Winners

Year group

Female

Male

12

Tess Bastian

Oscar Bartos

11

Lily Twelftree

Jake Bastian

10

Lucy Knight

Sam Atherton

9

Jess Jackson

Max Twelftree

8

Matilda Scholz

Adam Holland

7

Mollie Willson

Oliver Atherton

Sprinting back to class on the first day of term like... https://t.co/hPbXyixjZ3